Sredina prosinca vrijeme je u kojem se kupuju božićna drvca. U moru izbora, često nalazimo u nedoumici kakvo drvo kupiti. Šetamo među nabacanim jelkama, smrekama i koju god da uzmemo čini nam se kako naš izbor i nije baš najbolji. Trgovac će vas baš uvijek uvjeravati kako je baš ta idealna, kako ima pravilan raspored grana i sl. Prije kupovine obratite pozornost na nekoliko detalja.
- Birajte drvo čvrstih grana koje će podnijeti teret ukrasa, svjećica. Provjerite svježinu drva na način da prelomite nekoliko iglica. Ako su iglice savitljive drvo je dobro, a ako se lome potražite drugo.
- Protresite drvo. Ako i nakon nekoliko trešnji s njega otpadaju iglice potražite drugo. Ovo je vjerojatno presuho.
- Prava jelka će najdulje ostati svježa i neće bacati iglice, dok će smreka vrlo brzo početi gubiti iglice.
- Bodljikavu ili plavu smreku mnogi će vam podvaliti kao srebrni bor. Njene su iglice srebrno zelene boje, duge 2-3 centimetra. Bodljikave su, što ćete vjerojatno i sami osjetiti prislonite li ruku uz nju.
- Iglice obične smreke tamnozelene su boje, duge 1-2 centimetra, također zašiljene. U toplim uvjetima stana vrlo brzo opadaju pa njena kupovina i nije baš preporučljiva.
- Obična jela ima 1,5-2 centimetra duge, sjajne tamnozelene iglice. S donje strane iglice imaju dvije bijele pruge. Iglice s pri vrhu tupe, tako da pri dodiru nećete osjetiti bockanje. Dugo zadržava iglice pa je najzahvalnija i za duži boravak u domu.
- Nakon donošenja u kuću, drvo odrežite na potrebnu visinu. Preko svježeg reza drvo će upijati potrebnu vodu, te tako duže ostati svježe. Pričvrstite ga tako da pod postoljem uvijek bude posuda s vodom koju treba često nadolijevati. Ovisno o veličini drva, ono će dnevno popiti i do dvije litre vode. Na ovaj će način duže ostati svježe.
- Idealno bi bilo temperaturu prostorije u kojoj je drvce, održavati na temperaturi od oko 20 stupnjeva C.