šipurika

Šipurika ili pasja ruža – Rosa canina

Šipurika (lat. Rosa canina) je grm koji može narasti do visine od 2-3 metra. Ima krute, grane prekrivene trnjem i guste, tamnozelene listove. Cvjetovi su obično svijetlo-ružičasti ili bijeli, a plodovi, poznati kao šipci, su crveni ili narančasti, ovalni i vrlo bogati vitaminima B1, B2 i naročito vitaminom C, koji se koristi u mnogim prirodnim pripravcima. Ovu sortu ruže mnogi uzgajaju kao ukrasnu biljku u vrtovima, ali je posljednjih godina sve više onih koji podižu i plantažne nasade ove otporne biljke.

Uzgojni uvjeti

Rosa canina voli sunčana do polusjenovita mjesta, a otporna je prema niskim zimskim temperaturama, pa je područje njenog uzgoja široko. Iako nije previše zahtjevna u pogledu tla, najbolje uspijeva na dobro dreniranim, plodnim tlima. Preferira lagano kiselo tlo, ali se može prilagoditi i neutralnom ili blago alkalnom tlu. Tlo treba biti bogato organskom tvari, pa zato pred sadnju svakako dodajte komposta ili zrelog stajskog gnoja. Najbolje je sadnju obaviti u proljeće ili jesen, kada su uvjeti povoljniji za ukorjenjivanje. Rupa za sadnju treba biti dvostruko šira od korijenove bale, a dubina sadnje, ista jer se korijenov vrat treba nalaziti u razini tla.  Razmak između biljaka treba biti oko 1-2 metra jer su šipurike prilično bujne. Rosa canina nije zahtjevna u pogledu zalijevanja, ali u sušnim razdobljima tijekom prve godine po sadnji, mladim biljkama treba osigurati redovito zalijevanje.

Njega nasada

Kako bi se optimizirali prinosi i olakšala berba, pasju ružu orezujemo krajem zime i u rano proljeće prije kretanje vegetacije. Rez je drastičan, odnosno uklanjamo većinu prošlogodišnjeg prirasta, ostavljajući tek 2-4 pupa na glavnim izbojcima. Vrlo brzo će biljka potjerati izboje, pogotovo ako je u proljeće prihranjena. Kod prihrane nemojte koristiti gnojiva s velikim udjelom dušika, jer bi isti mogao utjecati na bujni porast lisne mase na štetu plodova. Malčiranje oko korijena može pomoći u održavanju vlage i smanjenju rasta korova. Šipurka je prilično otporna na štetnike, ali može biti podložna gljivičnim bolestima poput pepelnice. Od štetnika su najčešće lisne uši i crveni pauci koji mogu za kratko vrijeme napraviti velike štete. Kod suzbijanja, prednost treba dati ekološkim preparatima, s obzirom da se plod koristi za konzumaciju.

Berba plodova

Šipci obično dozrijevaju u kasno ljeto ili jesen, ovisno o klimatskim uvjetima. Plodovi se beru kada su potpuno zreli, odnosno kada su crveni ili narančasti, a kožica im je mekana. Na manjim površinama se najčešće bere ručno, dok su za plantažni uzgoj konstruirani posebni kombajni.
Berbu možete obaviti ručno ili pomoću oštrih alata kako biste izbjegli oštećenje grma.

Razmnožavanje

Rosa canina se može razmnožavati sjemenom ili, najjednostavnije reznicama. Sjemenke se siju u jesen, dok je razmnožavanje reznicama najbolje obaviti sredinom ljeta, koristeći zelene reznice..