zvjezdasta magnolija

Zvjezdasta magnolija – Magnolia stellata

Magnolia stellata, poznata i kao zvjezdasta magnolija je biljka koja potječe iz Japana, a poznata je po svojim prelijepim bijelim, zvjezdastim cvjetovima. Otuda i naziv vrste. Smatra se jednom od najpopularnijih vrsta magnolija, cijenjena zbog svoje ljepote i relativno jednostavne njege. Idealna je za manje prostore jer se ne razraste previše.

Magnolia stellata je listopadni grm, u uzgoju najčešće u formi stabalca, koje može doseći visinu od 2 do 4 metra. Njeni cvjetovi su bijeli ili blijedo ružičasti, formirani od uskih latica koje se rastvaraju u obliku zvijezde, a pojavljuju se u rano proljeće, obično u ožujku ili travnju, znatno prije listanja. Listovi su tamno zeleni i ovalni, a u jesen mijenjaju boju u različite nijanse žute ili crvene.

Uzgojni uvjeti

Magnolia stellata najbolje uspijeva u područjima s umjerenim zimama. Preferira sunčane ili polusjenovite položaje, a idealno ju je saditi na mjestima koja su zaštićena od jakih vjetrova. Snažni udari vjetra mogu uništiti nježne, tek rascvale cvjetove, dok cvjetove u pupu može oštetiti i dugotrajniji proljetni mraz. Sadi se u dobro dreniranim, blago kiselim do neutralnim tlima, bogatim organskom tvari. Iako će uspijevati i na lošijim tipovima tala, neće biti niti približno atraktivna kao kod sadnje u idealnim uvjetima.

Kod izbora mjesta za sadnju, birajte ona na kojima će imati dovoljno prostora za širenje, s obzirom da se krošnja može poprilično raširiti.  Može se saditi kao samostojeća biljka ili u grupi s drugim grmljem i manjim drvećem. Neke se sorte mogu uzgajati  i u teglama.

Njega magnolije

Ova magnolija preferira vlažno tlo, ali ne podnosi zaostajanje vode u zoni korijena. Redovito zalijevanje je važno, osobito tijekom sušnih razdoblja, no važno je osigurati dobru drenažu kako korijenje ne bi trunulo. Zato, ako je tlo u vašem vrtu suviše teško, glinasto, na dno rupe za sadnju svakako dodajte šljunka, a kod zatrpavanja korijenske bale koristite organske tvari.
Nije ju potrebno značajnije orezivati, ali ju možete lagano oblikovati nakon cvatnje, uklanjanjem suhih ili oštećenih grana. Rezidbu je najbolje obaviti nakon što biljka završi s cvatnjom, s obzirom da se pupovi iz kojih će potjerati cvjetove u sljedećoj godini, formiraju na starim granama.

Što se prihrane tiče, preporučuje se svakog proljeća prihrana specijaliziranim gnojivom za magnolije, odnosno u nedostatku istog, gnojivom za cvatuće grmove. Iako je relativno otporna na mraz, mlade biljke treba zaštititi od mraza i vjetra, obavijanjem zaštitnim mrežama. U hladnijim područjima može biti korisno obaviti malčiranje oko korijena kako bi se zaštitio korijen.

Razmnožavanje

Magnoliju se može razmnožavati sjemenom, ali lakše je to učiniti pomoću reznica, povaljenica ili cijepljenjem. Reznicama dužine 10-15 cm, razmnožavamo ljeti, najbolje tijekom srpnja.