zimski jasmin

Zimski jasmin – Jasminum nudiflorum

Zimski jasmin (lat. Jasminum nudiflorum) ukrasni je grm poznat po tome što cvjeta usred zime, često već u siječnju ili veljači, čak i kada je tlo još prekriveno snijegom. Njegovo ime “nudiflorum” dolazi iz latinskog i znači “goli cvijet” jer se žuti cvjetovi pojavljuju na golim granama prije nego što izbije lišće.

Ovaj listopadni grm potječe iz Kine i često se koristi za prekrivanje zidova, ograda i padina zbog svojih dugih, savitljivih grana koje se mogu povijati ili puzati. Grane mogu narasti do 2-3 metra visine, a ako se ne orezuje, može se širiti poput puzavice. Njegovi cvjetovi su pojedinačni, jarko žuti i nemaju karakterističan miris koji se povezuje s drugim vrstama jasmina.

Orezivanje nakon cvatnje pomaže u održavanju oblika i poticanju novog rasta.

Uzgoj

Zimski jasmin je vrlo prilagodljiva biljka koja uspijeva u različitim uvjetima, ali najbolje raste na sunčanim položajima u dobro dreniranima tlima. Evo nekoliko ključnih smjernica za uspješan uzgoj:

1. Položaj i tlo
Najbolje uspijeva na punom suncu, gdje će obilno cvjetati, iako može podnijeti i polusjenu, ali u takvim uvjetima cvatnja može biti slabija. Preferira lagana, dobro drenirana tla, iako će uspijevati i u siromašnijim tlima. Važno je da je tlo dobro drenirano, s obzirom da u teškim, glinastim tlima slabije napreduje.

2. Klimatski uvjeti
Vrlo je otporan na hladnoću i može podnijeti temperature i do -15°C, pa se može uzgajati u kontinentalnim i mediteranskim područjima. Otporan je i na sušu i gradske uvjete, što ga čini odličnim izborom za urbane vrtove.

3. Uzgojni oblici 
Kao penjačica – može se saditi uz zidove, pergole ili ograde uz potporu.
Kao pokrivač tla – idealan za prekrivanje padina i stabilizaciju tla.
Osim u vrtu, može se uzgajati i u loncima  na terasama ili balkonima – birajte velike lonce, kako bi biljke imale dovoljno prostora za razvoj. Biljke u loncima je potrebno redovito prihranjivati i orezivati.

Orezivanje zimskog jasmina

Zimski jasmin treba redovito orezivati kako bi se zadržao lijep oblik, potaknulo cvjetanje i spriječilo prekomjerno širenje. Orezivanje se obavlja nakon cvatnje, obično u kasnu zimu ili rano proljeće (veljača – ožujak).

Kada orezivati?
Odmah nakon cvatnje – budući da zimski jasmin cvjeta na starim granama, važno je obaviti rezanje prije nego što počne rasti novi izbojci.
Lagana rezidba ljeti – ako biljka postane previše razgranata ili neuredna, može se lagano prorijediti.

Kako orezivati?

Uklanjanje starih i suhih grana – odrežite sve mrtve, bolesne ili oštećene grane.
Skraćivanje dugih izbojaka – grane koje previše rastu mogu se skratiti za trećinu kako bi biljka zadržala kompaktan oblik.
Pomlađivanje starog grma – svake 3-4 godine može se drastičnije skratiti na oko 30 cm iznad tla kako bi se potaknuo novi rast.
Oblikovanje – ako ga uzgajate kao penjačicu, usmjeravajte grane i pričvršćujte ih uz potporu.

Ako želite bogatiju cvatnju, izbjegavajte prekasno orezivanje jer bi biljka mogla izgubiti pupoljke za sljedeću sezonu.
Nakon orezivanja, dodajte malo komposta ili gnojiva kako biste potaknuli novi rast.

Razmnožavanje zimskog jasmina

-Položenicama (povijanjem grana)
Ovo je najjednostavniji i najučinkovitiji način. Duga i savitljiva grana se savije do tla, pričvrsti kamenom ili žicom, a dio koji dodiruje tlo prekrije se zemljom. Nakon nekoliko mjeseci (najčešće do jeseni), grana će razviti korijenje, pa se može odrezati od matične biljke i presaditi na željeno mjesto.

-Reznicama
Zelene reznice (uzimaju se ljeti): Mladi izdanci dužine 10-15 cm odrežu se i stave u supstrat (smjesu zemlje i pijeska) uz održavanje visoke vlažnosti.
Drvenaste reznice (uzimaju se zimi): Odrasle, odrvenjele grančice režu se na duljinu od 15-20 cm i sade u lagano vlažno tlo. Ova metoda traje dulje jer se reznice sporije zakorjenjuju.