Vrtni hibiskus (Hibiscus syriacus) je izuzetno izdržljiv, dekorativni grm koji u vrt unosi boje kad mnoge druge biljke već miruju. Osim što je lako prilagodljiv, može podnijeti i zimske uvjete, pa je njegova sadnja i u hladnijim klimatim sasvim uobičajena.
Ova grmolika stablašica, porijeklom iz Azije poznata i pod nazivima sirijski hibiskus može narasti do 4 metra visine. Cvatnja počinje u srpnju i može potrajati sve do listopada, često i kasnije, sve do prvih mrazeva. Cvjetovi su krupni, ljevkasti, u raznim bojama – od bijele do ružičaste i tamnoljubičaste. Neke sorte imaju jednostavne cvjetove, dok su druge dvostruke i punije. Iako su cvjetovi kratkotrajni – traju samo jedan dan, biljka stvara toliko pupova da se dojam neprekidnog cvjetanja zadržava tjednima.
Grm s vremenom ojača, a zadržavanjem samo jednog, najjačeg izdanka, može rasti i kao malo stabalce. Zahvaljujući toj prilagodljivosti, odlično se uklapa u manje dvorište, cvjetnu gredicu ili čak kao živa ograda koja cvjeta tjednima.
Kako uzgajati vrtni hibiskus?
Vrtni hibiskus najbolje uspijeva na sunčanom mjestu. Voli dobro drenirano tlo, a s godinama postaje sve otporniji na sušu. U prvim sezonama potrebno je redovito zalijevanje. Rezidba se preporučuje u rano proljeće kako bi se potaknuo rast novih izbojaka koji donose cvjetove.
Pogodan je za formiranje živica, za sadnju kao soliter, ali i za velike ukrasne posude na terasama. Posebno lijep učinak postiže se sadnjom nekoliko primjeraka različitih boja zajedno – tako se dobiva prirodan „cvjetni zid“ koji se mijenja iz dana u dan.
Štetnici i bolesti
Iako općenito otporan, vrtni hibiskus može povremeno patiti od napada lisnih ušiju, crvenog pauka i bijele mušice. U suhim razdobljima potrebno je obratiti pažnju na zalijevanje kako bi se izbjegla pojava štetnika. Siva plijesan i druge gljivične bolesti mogu se pojaviti u vlažnim sezonama, osobito ako krošnja nije dobro prozračna.
Njega je jednostavna. Dovoljno je redovito uklanjati osušene dijelove i orezivati kako bi grm zadržao lijepu formu. Biljka je zahvalna i brzo se oporavlja, čak i ako doživi oštećenja od hladnoće.
Važno je naglasiti i da vrtnom hibiskusu s godinama treba sve manje njege, što ga čini idealnim izborom i za vikendaše, koji u vrtu žele boju, ali nemaju vremena za svakodnevnu brigu.
Vrtni hibiskus vs. kineski hibiskus – u čemu je razlika?
Mnogi vrtlari često miješaju vrtni hibiskus s kineskim hibiskusom (Hibiscus rosa-sinensis). Iako pripadaju istom rodu, razlike među njima su velike. Kineski hibiskus je tropska biljka koja ne podnosi hladnoću i uglavnom se uzgaja isključivo kao lončanica. Ima sjajne, zimzelene listove i cvjeta u egzotičnim nijansama crvene, narančaste, žute boje.
S druge strane, vrtni hibiskus bez problema prezimi u kontinentalnim krajevima. Gubi listove zimi, ali se svako proljeće snažno obnavlja. Njegova je ljepota u jednostavnosti, ali i pouzdanosti – jednom posađen, s vremenom postaje sve bujniji.
Za razliku od osjetljivog kineskog hibiskusa koji zahtijeva puno brige, vrtni hibiskus možete posaditi, zalijevati povremeno i promatrati kako iz godine u godinu sve ljepše cvjeta.
Razmnožavanje vrtnog hibiskusa
Vrtni hibiskus se može razmnožavati na nekoliko načina, no najčešće se to događa prirodno, sjemenom. Nakon završetka cvatnje, na mjestu svakog cvijeta razvija se plod u obliku čašice, nalik malenoj kapsuli. Kako sezona odmiče, plod sazrijeva i puca, otpuštajući brojne sitne sjemenke koje se raspršuju po tlu oko biljke.
U povoljnim uvjetima, te se sjemenke klijaju sljedeće proljeće, često bez ikakve pomoći. Tako se oko starije biljke s vremenom može pojaviti više mladih izdanaka, koje je dovoljno oprezno počupati i presaditi na željeno mjesto. Ako se želi kontrolirati samosjetva, dovoljno je nakon cvatnje redovito uklanjati plodove prije nego se otvore.
Osim sjemenom, može se razmnožiti i reznicama, najčešće krajem proljeća ili početkom ljeta.