Viseće pelargonije (Pelargonium peltatum), poznate i kao puzajuće pelargonije. Nezaobilazan su izbor za sve koji traže biljke koje će bujno i dugotrajno cvjetati, od proljeća pa sve do kasne jeseni, stvarajući i slapove boja na prozorima, balkonima i terasama. Osim što su izuzetno dekorativne, vrlo su jednostavne za uzgoj, što ih čini idealnima i za početnike.
Viseće pelargonije imaju sjajne, mesnate listove blago nazubljenih rubova koji podsjećaju na bršljan, po čemu su i dobile naziv u nekim jezicima (eng. ivy-leaved geranium). Cvjetovi dolaze u bogatoj paleti boja, od klasične crvene, ružičaste i bijele, do ljubičaste i dvobojnih varijacija, često skupljeni u bogate cvatove koji vise preko ruba posude. Postoje sorte jednostrukih, ali i punih cvjetova. One jednostruke su bogatije cvatnje.
Gdje ih i kada saditi?
Pelargonije vole puno sunca. Najbolje uspijevaju na jugoistočnim i jugozapadnim pozicijama gdje imaju najmanje 5-6 sati direktnog sunca dnevno. Idealne su za viseće posude i korita gdje njihovi izbojci mogu slobodno padati. Dobar su izbor i za vertikalnu sadnju. za sadnju koristite kvalitetan supstrat bogat humusom, koji dobro zadržava vlagu, ali ima i dobru drenažu. Na dno posude stavite sloj drenažnog materijala (glinopor, krupni šljunak) kako biste spriječili zadržavanje vode u korijenu. Pelargonije se sade krajem travnja ili početkom svibnja, kada prođe opasnost od mraza. Razmak između biljaka u koritu trebao bi biti oko 20 cm.
Zalijevanje i prihranjivanje
Zalijevajte redovito, ali umjereno – najbolje ujutro ili navečer. Pelargonije ne vole “mokre noge”, stoga izbjegavajte da supstrat bude stalno natopljen. Ljeti, kada su temperature visoke, mogu trebati zalijevanje i dva puta dnevno. Ipak, pripazite da to bude dovoljno rano ujutro i ne pretjeranim količinama vode.
Za bujno cvjetanje ključna je redovita prihrana. Koristite tekuće gnojivo za cvatuće biljke svakih 7–10 dana, po mogućnosti s dodatkom željeza kako bi se spriječila kloroza.
Održavanje i njega
Uklanjajte ocvale cvjetove redovito kako biste potaknuli stvaranje novih.
Pazite na mraz, osobito u rano proljeće, pa na vrijeme posude sklonite u zatvoreno.
U jesen možete pelargonije unijeti u zaštićen prostor i sačuvati ih za iduću sezonu kada ih možete i razmnožiti reznicama.
Štetnici i bolesti pelargonije
Najčešći problemi su lisne uši, bijele mušice i gljivične bolesti poput sive plijesni. Redovita provjera i povremeno prskanje, najbolje prirodnim pripravcima (npr. čajem od preslice) može spriječiti širenje problema. Ponekad na žalost, unatoč svoj njezi, gotovo preko noći dođe do venuća biljaka i njihova trajnog propadanja. Razlog su virusna oboljenja za koje nema lijeka.