Narcisi (lat. Narcissus) su predivne proljetne lukovičaste vrste, iz porodice Amaryllidaceae. Poznati su po svojim karakterističnim cvjetovima, nerijetko vrlo mirisnim, koji najavljuju dolazak proljeća. Narcisi imaju dugu povijest uzgoja. Ime “Narcis” potječe iz grčke mitologije i povezuje se s mitom o Narcisu, mladom i lijepom mladiću kojeg je Afrodita, boginja ljepote, proklela zbog njegove arogancije i nezainteresiranosti za ljubav drugih. Narcis je bio toliko zaljubljen u svoju vlastitu ljepotu da je, ogledajući se na vodenoj površini, doslovno umro od ljubavi prema svom odrazu. Prema mitu, na mjestu gdje je umro, izrasla je biljka koju su Grci nazvali “Narcissus”.
Sadnja
Narcisi su lukovičaste biljke, a idealno vrijeme za njihovu sadnju je jesen, od rujna do studenog, prije nego što tlo postane previše hladno. Lukovice narcisa treba posaditi u rahlo tlo, bogato organskom tvari, na dubinu koja je dvostruko veća od promjera lukovice. Tlo bi trebalo biti dobro drenirano, jer narcisi ne podnose zaostajanje vode koja može dovesti do truljenja lukovica. Ako tlo nije takvo, na dno rupe za sadnju dodajte organske tvari i pijeska. Idealno je posaditi ih na sunčanim ili djelomično sjenovitim mjestima. Sadnja u skupinama često daje atraktivan vizualni dojam, dok sadnja pojedinačnih lukovica može naglasiti njihovu ljepotu. Prilikom sadnje lukovica , potrebno je pridržavati se preporučenog razmaka između biljaka koji je obično oko 10-15 cm između svake lukovice. Pri sadnji pazite da je vrh lukovice okrenut prema gore.
Vrste i sorte narcisa
Postoji više od 50 vrsta narcisa i oko 13.000 kultiviranih sorti, koje se dijele u nekoliko glavnih skupina prema obliku cvjetova, boji i veličini.
Neki od najpoznatijih tipova su:
Narcissus poeticus – Ova sorta poznata je po bijelim cvjetovima s malim žutim središtem izuzetno ugodnog mirisa. Često se naziva “poetski narcis”, jer su bili inspiracija mnogim pjesnicima kroz povijest.
Narcissus tazetta – Ovaj narcis poznat je po manjim cvjetovima, koji se u skupinama pojavljuju na cvjetnoj stapci. Cvijet je bijel ili žut, izrazito jakog mirisa.
Narcissus jonquilla – Ova sorta ima male, žute cvjetove i karakterističnu, ugodnu aromu. Narcissus jonquilla često se koristi u komercijalnim cvjećarama zbog svog mirisa.
Narcissus “King Alfred” – Jedna od najpoznatijih kultiviranih sorti s velikim, žutim cvjetovima. Ova sorta je izuzetno popularna i prepoznaje se po svom impozantnom izgledu.
Cvjetovi narcisa obično imaju šest latica, a njihov oblik može varirati. Središnji dio cvijeta, poznat kao “kruna”, može biti žut, narančast ili bijel, a latice su obično svijetle boje poput bijele ili žute. Narcisi su poznati po svojim simetričnim i elegantnim cvjetovima koji dolaze u različitim varijacijama, od jednostavnih do složenih.
Njega narcisa
Narcisi su relativno jednostavni za održavanje. Nakon što cvjetovi uvenu, stabljike se mogu rezati, ali lukovice ostavite u zemlji. Nakon što se stabljike osuše, lukovice će pohraniti energiju za sljedeću sezonu. Narcisi obično ne zahtijevaju puno zalijevanja osim u sušnim razdobljima. Nakon što se listovi potpuno osuše, lukovice možete izvaditi iz tla kako bi na njihovo mjesto do jeseni posadili neku drugu vrstu, ali ih možete i ostaviti u tlu. Spontano će se proširiti i prekriti velika područja.
S obzirom na to da su vrlo otporni na hladnoću i lako se uzgajaju, narcisi su idealan izbor za početnike u vrtlarstvu. Kroz jednostavan način sadnje i minimalnu njegu, narcisi će vas nagraditi prekrasnim cvjetovima koji donose veselje i miris proljeća.