hortenzija penjačica

Hortenzija penjačica – Hydrangea petiolaris

Hydrangea petiolaris je listopadna penjačica koja može doseći visinu od 10 do 15 metara. Ima srcolike, tamnozelene listove, a cvjetovi se razvijaju u formi cvati.  Biljka je poznata po svojoj sposobnosti da se penje po površinama uz koje se pričvršćuje uvijanjem ili prianjanjem pomoću zračnog korijenja.

Uzgojni uvjeti

Hortenzija penjačica najbolje uspijeva u djelomičnoj sjeni  dok će na potpuno osunčanim položajima, kao i u hladu, uspijevati ali će izostajati cvatnja, listovi neće biti lijepo zeleni. Idealno ju je posaditi uz zidove ili ograde uz koje se može  penjati.  Voli vlažno, dobro drenirano, lagano kiselo tlo. Tlo ne smije biti previše suho, ali niti previše vlažno, pogotovo ne u hladnijem dijelu godine kada pojačana vlaga, naročito u teškim tlima, može prouzročiti truljenje korijena i propadanje cijele biljke. Idealno je tlo bogato humusom, koje zadržava vlagu. Baš kao što i sam naziv vrste kaže, i ova hortenzija zahtijeva redovito zalijevanje, osobito u sušnim razdobljima. Tlo uokolo hortenzije održavajte stalno vlažnim, a sprječavanju isušivanja okolnog tla, pomoći će i dodavanje sloja malča uokolo biljke. Razmnožava se jednostavno, drvenastim (početkom proljeća) ili poluzelenim reznicama (sredinom ljeta).

Njega hortenzije

Svake godine u proljeće, hortenziju prihranite, idealno specijalnim gnojivima namijenjenim upravo hortenzijama. No, pomoći će i bilo koje drugo gnojivo namijenjeno gnojidbi cvatućih grmova. Dobro će doći i gnojidba organskim gnojivima, idealno kompostom ili glistincem, ali i zrelim stajskim gnojem. Ova će organska gnojiva znatno poboljšati i strukturu tla, te ga učiniti idealnim za uzgoj hortenzije. Ponekad se, u lošijim tlima, na hortenziji pojavljuje žućenje listova, što je najčešći znak pojave kloroze. Primjenom preparata na bazi željeza, ovaj problem će brzo biti riješen.

Orezivanje ove vrste nije obavezno, ali se ipak preporučuje lagano orezati biljku nakon cvatnje kako bi se potaknuo rast novih izdanaka i održao oblik biljke. Ako je biljka postavljena uz zid, orezivanje je važno kako bi se kontrolirao njen rast i spriječilo da biljka previše naraste ili se proširi izvan željenog područja.

Bolesti i štetnici

Općenito je otporna na bolesti, ali može biti podložna gljivičnim oboljenjima poput pepelnice, posebno u vlažnim uvjetima. Redovito provjeravanje biljke na prisutnost bolesti ili štetnika poput lisnih ušiju može pomoći u održavanju dobre vitalnosti biljke. Primijetite li pojavu nekog štetnika, svakako primijenite odgovarajuće mjere zaštite. Prije svega oslonite se na prokušane bio pripravke, a kemijsko suzbijanje primijenite tek u krajnjoj nuždi.