Cinija, latinskog naziva Zinnia elegans, pripada porodici glavočika (Asteraceae) i jedna je od najsjajnijih zvijezda ljetnog vrta. Ova jednogodišnja biljka dolazi iz sunčanih predjela Meksika, a zahvaljujući raskošnim cvjetovima, jednostavnom uzgoju i otpornosti na sušu, odavno je osvojila srca vrtlara diljem svijeta.
Raznolikost boja i oblika cvijeta
Cvjetovi cinije dolaze u gotovo svim bojama – od nježno-bijele do intenzivno crvene, narančaste, žute, ljubičaste i ružičaste. Postoje sorte s jednostavnim cvjetovima, ali i one s punim, gotovo kuglastim glavicama koje podsjećaju na minijaturne dalije. Neki kultivari čak imaju dvobojne latice ili neobične oblike, pa je ova biljka čest izbor ne samo u vrtovima, nego i kao rezano cvijeće koje traje i do deset dana u vazi. Osim samostalno na gredici, cinija se izvrsno kombinira s drugim ljetnim cvjetnicama poput kadifica, lavande ili kosmosa.
Uzgoj cinije
Cinija je biljka koja voli sunce. Najbolje uspijeva na toplim, osunčanim mjestima u dobro dreniranom tlu. Iako može tolerirati i skromnije uvjete, najbogatije će cvjetati u hranjivim tlima. Sije se u rano proljeće u zatvorenom prostoru, a mlade se biljčice na otvoreno sade kada prođe opasnost od mraza. U isto vrijeme sjeme možete posijati i direktno na gredicu. Veliko je, pa ćete ga lako posijati na potreban razmak. Posijete li pregusto, nakon nicanja biljčice prorijedite. Biljka brzo niče i lako se razvija, pa već nakon nekoliko tjedana počinje rasti u čvrste, razgranate grmiće koji mogu doseći visinu od 20 pa sve do 100 centimetara, ovisno o sorti.
Njega i održavanje cinije
Cinija ne voli previše vlage pa zalijevajte umjereno, svakako pri tlu kako bi spriječili prskanje po listovima. Biljka je uglavnom otporna, ali u uvjetima prevelike vlage, pogotovo ako je gusto posađena, može biti podložna napadu pepelnice. Zato ju sadite na dovoljan razmak biljka od biljke.
Jedna od velikih prednosti cinije je to što neprestano cvjeta – od početka ljeta pa sve do prvih jesenskih mrazova. Ako redovito uklanjate ocvale cvjetove, biljka će stvarati sve više pupoljaka. Također, preporučljivo je mladoj biljci otkinuti vršni pup kako bi se postiglo grananje i oblikovanje u mali grmić prepun cvjetova.
Cinija u tegli
Cinije se vrlo uspješno mogu uzgajati i u posudama, što ih čini odličnim izborom za balkone, terase i manje prostore. Za uzgoj u teglama preporučuje se korištenje dubljih posuda jer cinije imaju snažan korijenov sustav. Na dno tegle uvijek treba staviti drenažni sloj (šljunak, krhotine cigle ili ekspandirana glina), a kao supstrat koristiti lagano, propusno tlo pomiješano s kompostom.
Biljke u tegli treba redovitije zalijevati nego one u vrtu, posebno za vrijeme toplih i suhih dana, jer se zemlja u posudama brže suši. Također je korisno povremeno dodati tekuće gnojivo za cvjetnice kako bi se potaknula obilna i dugotrajna cvatnja.
Patuljaste sorte poput ‘Thumbelina‘ ili ‘Profusion‘ osobito su pogodne za uzgoj u posudama jer ostaju niske i kompaktne, ali i visoke sorte mogu uspjeti u većim žardinjerama uz oslonac.