četkavac

Četkavac – prekrasan grm za toplije krajeve

Četkavac (lat. Callistemon), je vrlo atraktivan grm iz porodice Myrtaceae, podrijetlom iz Australije. Jednostavan je za uzgoj i otporan na različite stanišne uvjete, a uzgaja se zbog svojih živopisnih cvjetova koji dolaze u cvatima nalik četki za pranje boca. Otuda i domaći naziv vrste.

Četkavac je izuzetno atraktivan za ptice, pčele i leptire, pa će privući brojne oprašivače u vaš vrt, te tako učiniti vrt bogatim bioraznolikošću. Njegovo cvjetanje i atraktivnost učinit će vaš vrt ljepšim i živahnijim

Kako uzgajati četkavac?

Četkavac preferira dobro drenirano, lagano i humusno tlo koje ne zadržava vodu. U teškim, glinastim tlima neće uspijevati. Voli potpuno osunčane položaje, pa ga je idealno saditi na sunčanim mjesta gdje će dobiti najmanje 6 sati izravne sunčeve svjetlosti dnevno. Iako može podnijeti i djelomičnu sjenu, na takvim će položajima cvatnja biti slabija.
Sadnju je najbolje obaviti u proljeće ili jesen, uz razmak između biljaka od 1 do 2 metra. Prilikom sadnje, važno je osigurati dobru drenažu kako bi se spriječilo nakupljanje vode oko korijena. Zato, ako sadite u težim tlima, korigirajte barem rupu za sadnju dodavanjem šljunka na dno rupe i velikih količina komposta ili humusa. Može se uzgajati i u dovoljno velikim posudama, posebno manje sorte. Četkavac nije previše zahtjevan u pogledu zalijevanja, ali voli ravnomjerno vlažno tlo, posebno tijekom sušnih razdoblja. Zato je ljeti zalijevanje obavezno, ali je ipak preporučljivo da se tlo između dvaju zalijevanja dobro prosuši.

Sorte četkavca

Postoji nekoliko popularnih sorti četkavca, a svaka ima svoj specifičan izgled i boje cvjetova. Neke od najpoznatijih sorti su:

Callistemon citrinus: Ova sorta ima jarke crvene cvjetove koji podsjećaju na četku. Prilično je popularna i može doseći visinu od 3 metra. Osim toga, poznata je po mirisu koji podsjeća na limun, zbog čega se naziva „limunasti četkavac“. Najčešća je kod nas.
Callistemon viminalis: Ova sorta se odlikuje opuštenim, visećim granama i crvenim cvjetovima koji su vrlo privlačni za ptice. Raste u obliku grma ili manjeg stabla, i vrlo je otporna na sušu.
Callistemon “Little John”: Kompaktna sorta koja raste kao grm visine oko 1 metra. Ima jarke crvene cvjetove i izvrsna je za male vrtove ili za sadnju u posudama.
Callistemon pallidus: Kod nas ćete ju teško pronaći, kako u uzgoju tako i u rasadnicima. Ova sorta ima svijetložute cvjetove i uglavnom se koristi u krajobraznom uređenju za postizanje mekih, pastelnih tonova u vrtovima.

 

Njega

Četkavci dobro podnose orezivanje, koje može pomoći u održavanju njihove kompaktne forme i poticanju novog rasta. Rezidba se obično obavlja nakon cvatnje, odstranjujući izblijedjele cvjetove i oštećene grane. Osjetljiv je na mraz, pa se zato uzgaja u našem priobalju i na otocima. Ako živite u hladnijem području, biljku je najbolje posaditi u posudu koju možete unijeti u zatvoreni prostor tijekom zime.
Za bolji rast i bujniju cvatnju, povremeno ih prihranite gnojivom za cvatuće biljke. Možete upotrijebiti i ono sporo-otpuštajuće koje će potrebnu količinu hranjiva osigurati kroz cijelo razdoblje intenzivnog rasta i cvatnje.  Previše gnojiva može uzrokovati prekomjeran rast lišća uz izostanak cvatnje.
Iako je četkavac prilično otporan, može biti podložan napadima štetnika poput lisnih uši ili grinja. U takvim slučajevima, preporučuje se prvo korištenje ekoloških insekticida, a za kemijskim tretiranjem pristupite tek u krajnjoj nuždi i onda uz korištenje sredstva koje vam je preporučio stručnjak u poljoprivrednoj ljekarni.
Ako uzgajate četkavac u posudi, preporučuje se da biljku presadite svake 2-3 godine, kako bi imala dovoljno prostora za rast. Prilikom presađivanja, pazite da koristite kvalitetnu mješavinu za cvjetne biljke.

Razmnožavanje

Četkavac je najjednostavnije razmnožiti poludrvenastim reznicama duljine oko 10-15 cm. Razmnožavanje se obavlja sredinom ljeta, a do ukorjenjivanja obično prođe 4-6 tjedana. Drugi način je razmnožavanje sjemenom, koje se razvija u plodištu u podnožju cvjetova. Sjemenke se često i same rasijavaju. Ako kanite sijati četkavac, ne orezujte cvijet nakon što ocvate, već pustite neko vrijeme da sjemenke same dozore.