ljubičasti krumpir

Ljubičasti krumpir

Ljubičasti krumpir unatrag nekoliko godina možete kupiti i u našim trgovinama, a postaje sve popularniji zbog svojih brojnih pozitivnih svojstava, prvenstveno zbog obilja hranjivih tvari, minerala, antioksidansa.

Ljubičasti krumpir potječe iz Južne Amerike, gdje su ga tradicionalno uzgajali starosjedioci Andskog područja. Danas se, osim u Peruu i Boliviji, uzgaja i u mnogim dijelovima svijeta, uključujući Europu i Sjevernu Ameriku. Najpoznatija sorta ljubičastog krumpira danas je “Purple Majesty”, koja je nastala križanjem različitih sorti krumpira. Iako su ljubičasti krumpiri prisutni u različitim regijama, posebno su popularni u

Uzgoj ljubičastog krumpira

Ljubičasti krumpir u pogledu uzgoja ima slične zahtjeve kao i obični krumpir, ali ipak ima i nekih razlika u uzgoju. Najbolje uspijeva u dobro dreniranim, laganim, plodnim tlima s pH vrijednosti između 5,5 i 6,5. Pred sadnju se preporučuje (kao i kod običnog krumpira) dodavanje komposta ili zrelog stajskog gnoja. U količini ne možete pretjerati.

Krumpir se uzgaja iz gomolja koje sadimo u rano proljeće, čim tlo postane dovoljno toplo, a temperatura zraka noću ne pada ispod 5°C. Koristite sjemenski krumpir od provjerenih izvora kako biste izbjegli bolesti. Ako su gomolji krupniji, izrežite ih na komade, tako da svaki sadrži barem jedno okce, iz kojeg će se razviti klica, poslije i nadzemni dio – stabljika.

Sadite gomolje na dubinu od oko 10 cm i na razmak od 30-35 cm između njih, s razmakom između redova od oko 75 cm.

Njega nasada

Krumpir treba redovito zalijevati, naročito u početnim fazama rasta nakon razvoja nadzemnog dijela (cime). Ipak, izbjegavajte da je tlo stalno mokro, jer isto može prouzročiti truljenje korijena. Nasad je potrebno redovito okopavati, pri čemu redove u kojima je krumpir sađen, nagrćemo okolnim tlom, a sve kako bi se priječilo da gomolji „izvire“ iz tla. Ljubičasti krumpir obično je spreman za berbu nakon 90-120 dana po sadnji, ovisno o uvjetima rasta i sorti. Pazite da ne ostavite krumpir predugo u tlu jer može doći do pucanja gomolja.

Zaštita od bolesti i štetnika

Ljubičasti krumpir može biti podložan istim bolestima kao i obični krumpir, poput plamenjače, krumpirove zlatice i plijesni. Koristite odgovarajuće preventivne mjere  ako primijetite znakove prisustva štetnika ili bolesti.

Hranjive vrijednosti ljubičastog krumpira

Ljubičasti krumpir je bogat antocijanom, prirodnim pigmentom koji mu daje ljubičastu boju. Ovaj antioksidans pomaže u borbi protiv upala i zaštiti stanica od oštećenja uzrokovanih slobodnim radikalima. Osim toga je i dobar izvor vitamina C, a sadrži i vitamin B6, kalij i mnoge druge mikro i makro elemente poput željeza, magnezija i fosfora.

Ljubičasti krumpir je bogat vlaknima koja pomažu u probavi, a ima niži glikemijski indeks u usporedbi s običnim krumpirom, što znači da izaziva sporiji porast razine šećera u krvi, što je korisno za osobe s dijabetesom.

Kako koristiti ljubičasti krumpir?

Ljubičasti krumpir može se koristiti na sličan način kao i obični krumpir. Možete ga peći, kuhati, pržiti, peći u pećnici ili koristiti u varivima. Zbog svoje boje, ljubičasti krumpir može dodati vizualni šarm bilo kojem jelu.  S obzirom na svoje bogatstvo hranjivim tvarima i antioksidansima, predstavlja izvrstan izbor za sve koji žele dodati malo boje i nutritivne vrijednosti svom jelovniku. Uz pravilnu njegu i sadnju, možete uživati u njegovim prednostima i osigurati bogat urod.