Sobna jela, latinskog naziva Araucaria Heterophylla porijeklom je s Norfolških otoka, a kod nas se uzgaja kao sobna biljka. Iako će u svom prirodnom staništu narasti i preko 50 metara, u uvjetima sobnog uzgoja, pogotovo u loncu ograničenog volumena, neće prijeći maksimalnih 1,5 metara visine. Izuzetno je sporog rasta, pa će od mlade biljčice do odraslog primjerka u punoj visini, proći i više od 10 godina.
Puno svjetla, ne direktnog sunca
Iako bi smo mogli reći kako je jednostavna za uzgoj, pa je preporučljiva i potpunim početnicima, ipak je potrebno pridržavati se nekih pravila kako bi biljka uvijek izgledala svježe i zdravo.
Prije svega, sobna jela traži puno svjetla, ali ne direktnog sunca, pa je idealno smjestiti ju u prostoriji uz sjeverni prozor gdje će imati dosta svjetla. Nikako ju nemojte držati blizu izvora topline, jer će u takvim uvjetima biljka rasti prebrzo, a raspored grana neće biti tako lijep, potpuno pravilan kakav je inače kod sobne jele. Uz to, nikako ne podnosi suhi zrak, pa će u uvjetima visoke temperature i niske vlažnosti, doći i do opadanja iglica i sušenja cijelih grana.
Osigurajte i da se grane sobne jele međusobno ne dodiruju s lišćem ostalih sobnih biljaka, jer jela to ne podnosi.
Zimska temperatura prostrije u kojoj je jela smještena, ne bi trebala biti viša od 10, a niti niža od 5 stupnjeva C. Zato ju, kako se i vi zimi ne bi ste smrzavali u svom domu, smjestite na negrijano svijetlo stubište.
Prihrana kao za rododendrone
Što se zalijevanja tiče, zimi zalijevajte oskudno, tek toliko da supstrat bude minimalno vlažan. Previše vode dovest će do opadanja lepezastih grančica, a čim njihov raspored po etažama nije pravilan, cijela biljka gubi na ljepoti.
Ljeti jelu premjestite na sjenovito mjesto u vrtu ili na balkonu, a zalijevanje pojačajte. Zalijevajte svakodnevno, a prihranjujte jednom mjesečno. S obzirom da joj odgovaraju stanišni uvjeti kao i rododendronima, najbolje je koristiti specijalna gnojiva namijenjena njihovoj prihrani. Također, kod presađivanja koristite tresetni supstrat namijenjen uzgoju crnogorice.
Presađujte svakih nekoliko godina u lonac koji je za nekoliko centimetara veći od prethodnog, kako biljka ne bi trošila energiju na tvorbu novog korijena, već kako bi se nastavio razvoj nadzemnih dijelova.
Iako su najljepše biljke koje imaju ravnomjerno razvijene grane od najdonje etaže, ipak se često dogodi kako se s novim porastom najdonje grane suše se i opadaju, pa se zbog toga nemojte zabrinuti.