ljubičasta djetelina

Oxalis triangularis – ljubičasta djetelina za dom i vrt

Oxalis triangularis, vrsta poznatija kao ljubičasta djetelina ili lažna djetelina, pripada porodici Oxalidaceae, a porijeklom je iz Brazila. Zbog svog atraktivnog izgleda i jednostavnog održavanja, ova se vrsta sve češće uzgaja kao sobna ukrasna biljka, ali i kao zanimljiv dodatak sjenovitim dijelovima vrta.

Glavna karakteristika ove biljke su njezini trokutasti, tamnoljubičasti listovi koji podsjećaju na leptirova krila. Svaki list se sastoji od tri segmenta, zbog čega mnoge podsjeća na klasičnu djetelinu, ali u mnogo upečatljivijoj boji. Listovi mogu biti jednobojni ili s različitim mrljicama. Osim listova, biljka razvija nježne, svijetlo-ružičaste ili bijele cvjetove, koji se javljaju tijekom toplijih mjeseci, od proljeća do u jesen.

Zanimljivo je da se listovi biljke zatvaraju noću ili kada je oblačno, a ponovno se otvaraju s dolaskom svjetla. Ovakvi pokreti, znani  kao “nastije”, dodatno doprinose atraktivnosti koju biljka unosi u prostor. Oxalis triangularis je savršen izbor za sve ljubitelje biljaka koji žele unijeti boju, dinamiku i eleganciju u svoj dom ili vrt.

Uvjeti za uspješan uzgoj

Ljubičasta djetelina je jednostavna za održavanje ako joj se pruže optimalni uvjeti, od kojih je najvažniji adekvatna osvijetljenost. Preferira neizravno svjetlo, a previše izravnog sunca može izblijediti boju listova. Idealno raste na temperaturi 15–25 °C, iako će podnijeti i nešto niže temperature. Zbog toga se u toplijim klimatima uspješno uzgaja i na otvorenom. Što se zalijevanja tiče, tlo treba biti umjereno vlažno, ali ne previše natopljeno. Zalijeva se kada se površinski sloj zemlje osuši. Zato tlo u kojem se uzgaja treba biti prozračno, a idealno je ono s dodatkom perlita ili pijeska. Tijekom vegetacijske sezone (proljeće i ljeto) preporučuje se lagano gnojivo svaka 2–3 tjedna.

Razdoblje mirovanja

Biljka prirodno ulazi u razdoblje mirovanja u hladnijem dijelu godine, a tada može izgubiti i listove. Tada je važno smanjiti zalijevanje i pustiti biljku da se „odmori“. Nakon nekoliko tjedana ponovno će potjerati iz gomolja i nastaviti rast.

Razmnožavanje

Razmnožava se dijeljenjem podzemnih gomolja. Prilikom presađivanja, gomolji se mogu razdvojiti i posaditi u nove posude. Biljka se vrlo lako primi i brzo razvija.

Bolesti i štetnici

Oxalis triangularis rijetko ima ozbiljne probleme s bolestima i štetnicima, no ponekad probleme može prouzročiti crveni pauk, pogotovo ako je zrak u prostoriji previše suh. Kod biljaka koje su oslabljene zbog neodgovarajućih uzgojnih uvjeta, problem mogu praviti i lisne uši. Prekomjerno zalijevanje će pak dovesti do truleži korijena i nepovratnog uništenja cijele biljke.
Redovito pregledavanje biljke i pridržavanje pravilnim uvjetima uzgoja najbolja su prevencija.