kivija

Klivija – zimska ljepotica

Klivija (Clivia miniata) vrsta je popularna zbog svojih predivnih cvjetova kojima se okiti već krajem zime, kada cvjeta malo koja sobna biljka. Cvjetovi su trubasti, najčešće narančasti, iako postoje i sorte žute ili crvenkaste boje. Pojavljuju se u grozdovima pri vrhu mesnate cvjetna stapke. Klivije obično počnu cvjetati kad dosegnu 3-4 godine, a ponekad se na cvatnju može čekati i duže.

Relativno je jednostavna za uzgoj i ako slijedite neka osnovna pravila, cvatnja uglavnom ne bi trebala izostati. Da bi cvjetala, biljka mora proći kroz obavezno razdoblje izloženosti hladnijim temperaturama i manjku svjetlosti. To razdoblje traje obično 6 tjedana prije očekivanog cvjetanja. Biljka je dugovječna, a samo razdoblje cvatnje traje i do mjesec i po.

Svjetlost i temperatura

Kliviji za uspješan rast treba osigurati mnogo svjetla, ali ne i izravnog sunca. Idealno je mjesto s indirektnom svjetlošću, poput prozora okrenutog prema istoku ili zapadu. Previše sunca može uzrokovati opekline na lišću. Preferira umjerene temperature, idealno između 15-25°C, dok je zimi, kao priprema za cvatnju, potrebno osigurati niže temperature, ali ipak ne niže od  10°C. Smještaj u grijanoj sobi sa suhim zrakom svakako treba izbjegavati.

Tlo

Klivija zahtijeva dobro drenirano tlo, koje neće zadržavati vodu u zoni krijena. Za sadnju je preporučljivo koristiti standardnu mješavinu namijenjenu cvatućim sobnim biljkama. Kako bi poboljšali drenažu, supstratu možete dodati još pijeska ili perlita. Tlo u kojem se uzgaja klivija mora biti blago kiselo ili neutralno.

Zalijevanje i prihranjivanje

Pustite da se tlo u posudi lagano prosuši između dvaju zalijevanja. Uvijek je bolje biljku zaboraviti zaliti, nego ju naliti vodom, pogotovo ako je u ukrasnoj posudi ili na podlošku. Tada se pore tla ispune vodom, korijenje ne diše, što dovodi do njegova truljenja i nepovratnog odumiranja cijele biljke. Zimi je potrebno zalijevati rjeđe, jer biljka ulazi u fazu mirovanja. Tijekom razdoblja intenzivnog rasta (proljeće i ljeto) biljku svaka 4 tjedna treba prihraniti tekućim gnojivom za cvatuće sobne biljke. Zimi, kada biljka ulazi u razdoblje mirovanja, biljku ne prihranjujemo.

Presađivanje klivije

Klivija obično ne zahtijeva često presađivanje. S obzirom da korijenje raste sporo, biljka će u istom loncu moći biti najmanje 2-3 godine. U tom bi razdoblju korijenje trebalo ispuniti teglu, pa je vrijeme za presađivanje biljke. Birajte nešto veću posudu od prethodne, ali ipak ne preveliku. Dovoljno je da bude samo za nekoliko centimetara šira u promjeru. Usporedo s presađivanjem, možete i podijeliti biljku, s obzirom da će uz matičnu biljku rasti i barem jedna mlada, koju je nakon što se dobro razvije potrebno odvojiti i presaditi u posebnu posudu.

Problemi u uzgoju i  kako ih riješiti?

Žućenje lišća: Može biti znak prekomjernog zalijevanja, nedostatka svjetlosti ili hranjivih tvari. Prilagođavanjem zalijevanja, najčešće će se riješiti problem. Imajte na umu kako je sušenje najstarijih listova normalna pojava. Nemojte ga čupati kada primijetite žućenje, već pričekajte da se potpuno osuši kako bi se lako odvojio od ostatka biljke. Čupanjem uklanjate zaštitni sloj baze ostalih listova, koji onda mogu biti napadnuti truležnim gljivicama.

Smeđa ili crna mjesta na lišću: Obično ukazuju na prekomjerno zalijevanje ili napad nekim štetnikom ili bolešću. Listovi su inače sjajni, a na njima se lako nakupe velike količine prašine. Zato ju povremeno ukloniti brisanjem vlažnom krpom. Sjajila za listove, ona iz kućne radinosti ili profesionalna, izbjegavajte.

Biljka ne cvjeta: Da biste povećali šanse za cvjetanjem, pobrinite se da biljka ima hladnu fazu mirovanja, dovoljno svjetla, umjereno zalijevanje i optimalno tlo u kojem je posađena. Ako nešto od navedenog nije u redu, pokušajte napraviti promjene i pratite kako biljka reagira.