dalija gomolj

Prezimljavanje dalija

S dolaskom hladnijih dana završava intenzivan razvoj dalija. Nadzemni organi propadaju, pa je gomoljima nužno pružiti odgovarajuću njegu, a sve kako bi u njima mogli uživati i sljedeće godine.

Bez obzira jesu li uzgajane iz gomolja posađenog u proljeće ili ste s uzgojem krenuli od samog početka, sjetvom sjemena, razvijene gomolje dalija pred zimu treba izvaditi iz tla i pripremiti ih za sadnju sljedeće godine.

Gomolji se vade iz tla nakon prvog mraza, kada listovi propadnu i pocrne, dakle kada se sva snaga iz biljke akumulirala natrag u gomolju. Nadzemni dio režemo na visinu od oko 5 centimetara. Vadimo ih vilama ili štihačom, pazeći pri tom da se  ne gomolj ne ošteti. Izvađeni gomolj ostavimo nekoliko dana da se prosuši na zraku, idealno preokrenut. Suši se na prozračnom, ali suhom i od vlage zaštićenom mjestu. Ukoliko je gomolj prevelik, možemo ga oštrim škarama podijeliti na nekoliko dijelova.

Čuvanje gomolja dalija

Kada su gomolji prosušeni, s njih uklonimo sve eventualne ostatke tla, pa ih zamotamo u novinski papir i poslažemo u letvaricu ili kartonsku kutiju.

Najbolje ih je čuvati u tamnom,  negrijanom podrumu zaštićenom od smrzavanja. S vremena na vrijeme gomolje treba provjeriti da nisu možda počeli trunuti. Primijetite li to, svakako uklonite gomolj koji trune kako se trulež ne bi proširila i na ostale.

Tako ih čuvamo do ponovne sadnje slijedećeg proljeća.