Ljetne vrste sadimo od druge polovice travnja i u svibnju. Pravilno i redovito prihranjivanje ključ je uspjeha za bogatu i dugotrajnu cvatnju ljetnog balkonskog cvijeća, među kojima sigurno dominiraju pelargonije, surfinije, begonije, verbene i petunije. Uz malo truda, vaš će balkon cijelo ljeto izgledati kao mala cvjetna oaza.
Biljke u teglama imaju ograničen prostor za rast i brzo troše hranjive tvari iz supstrata u kojem su posađene. Za razliku od biljaka posađenih u vrtu, one nemaju prirodan i stalno dostupan izvor hranjiva iz tla. Bez dodatne gnojidbe, s vremenom slabe, prestaju cvjetati i postaju osjetljivije na bolesti i napad štetnika. Zato pravilnom gnojidbom djelujemo na vitalnost biljke kako bi u njoj dugo uživali.
Kada i kako prihranjivati?
Početak sezone (svibanj/lipanj)
Dva tjedna nakon sadnje započinje redovita prihrana. Do tada biljke koriste hranjive tvari iz svježeg supstrata u kojem su posađene.
Tijekom ljeta (srpanj i kolovoz)
Prihranjuje se 1 do 2 puta tjedno, ovisno o vrsti biljke i vremenskim uvjetima. Tijekom vrućina, kada je zalijevanje obilnije, zalihe gnojiva se brže iscrpljuju, pa je prihranjivanje neophodno.
Kraj ljeta (rujan)
Postupno se smanjuje količina gnojiva kako se biljke pripremaju za mirovanje ili kraj vegetacije.
Koje gnojivo koristiti?
Tekuće gnojivo za cvatuće biljke – najčešće i najpraktičnije. Dodaje se u vodu za zalijevanje. Birajte uvijek ono za cvatuće biljke, ne za lisnato, s obzirom da povećani udio fosfora i kalija (P i K) u gnojivima potiče cvjetanje i otpornost.
Organska gnojiva (kompost, guano, gnojiva od algi) – odlična su zamjena sintetskim gnojivima, ali je njihova primjena nešto kompliciranija.
Sporootpuštajuća gnojiva u granulama ili štapićima – osigurat će potrebne doze hranjiva tijekom dužeg razdoblja, pa se primjenjuju svega 1-2 puta u sezoni. Dodaju se u supstrat, a postupno se otpuštaju sa svakim zalijevanjem.
Savjeti za najbolji učinak
Nikada nemojte prihranjivati biljku kojoj je korijenje potpuno suho. U tom ju slučaju prvo dobro zalijte, a tek onda i prihranite.
Višak gnojiva može “spaliti” korijenje, pa u njegovoj količini nikako ne pretjerujte. Pridržavajte se striktno uputa na pakiranju.
Kako bi se potaknula nova cvatnja, uz prihranu je važno i redovito uklanjanje ocvalih cvjetova, kako biljka ne bi trošila energiju na stvaranje sjemena.