U toplijim mjesecima se u vrtovima često uočavaju velike smećkaste stjenice koje mirno šeću po biljkama ili se skrivaju u sjeni lišća. Među njima se ističe smrdljivi martin (lat. Raphigaster nebulosa), vrsta stjenice karakteristična za našu regiju. Smrdljivi martin je autohtona vrsta u Europi, a njegova prisutnost ne znači nužno katastrofu za vaše biljke. Vrlo mu je slična i smrdljiva greta (lat. Dolicoris baccarum), koja je zelene boje.
Kako prepoznati smrdljivog martina?
Veličina: 12–15 mm
Boja: sivo-smeđa do sivkasta, s jasno vidljivim žućkastim pjegama
Miris: kao i druge stjenice, ispušta jak, neugodan miris kada se osjeća ugroženo
Često se skriva ispod lišća, na kori drveća ili oko vrtnog namještaja. Nije agresivan i ne napada ljude, ali može biti prilično neugodan, kako svojom pojavom tako i mirisom ako ga se dotakne.
Životni ciklus tijekom godine
Smrdljivi martin ima jednu generaciju godišnje, a prezimljuje kao odrasla jedinka (imago). U hibernaciju (zimski san) kreće sredinom studenog kada traži mjesta za prezimljavanje. Prezimljuje ispod kore drveća, ispod lišća, kamenja, a svakako će pokušati pronaći put do zatvorenih prostora, kuća, spremišta i sl. U ožujku i travnju izlazi na otvoreno, počinje se hraniti i razmnožavati. U svibnju ženke polažu jaja na donjoj strani listova, a u ljeto se kroz različite stadije preobrazbe, ličinke oblikuju u odrasle jedinke.
Gdje se pojavljuje i što napada?
Za razliku od nekih invazivnih stjenica, smrdljivi martin nije izrazito štetan, ali može povremeno stvarati estetske i manje funkcionalne štete na biljkama.
Najčešće ga nalazimo na voćkama, poput jabuke, kruške, šljive, smokve. Čest je i na povrću, najviše na rajčicama, paprici, grahu, te na brojnim vrstama ukrasnog drveća i grmlja.
Hrani se sisanjem biljnih sokova, pri čemu može uzrokovati blijede mrlje i deformacije na plodovima, oštećenja na mladim izbojima.
Smrdljivi martin – kako ga suzbiti?
Iako ne uzorkuje značajnije štete, ipak je potrebno pratiti njegovu pojavu i slučaju većeg napada, provesti mjere suzbijanja. U svrhu prevencije, redovito uklanjajte biljne ostatke i korov koji su potencijalna skloništa. Kako bi ste spriječili njih ulaz u zatvorene prostore, na jesen zatvorite pukotine oko prozora i vrata da spriječite ulazak u kuću. Koristite zaštitne mreže na otvorima.
Redovito pregledavajte biljke, posebno donje strane listova. Ručno uklanjajte odrasle jedinke i jaja – osobito u ranim jutarnjim satima kada im je aktivnost usporena. Kod ručnog prikupljanja koristite zaštitne rukavice.
Prirodne metode suzbijanja
Sadnja biljaka s jakim mirisom poput mente, nevena i bosiljka u blizini biljaka na kojima se često zadržava, može djelovati odbijajuće. Također, smrdljivi martin rado će obitavati na vrsti znanoj kao “Paukov cvijet” (lat. Cleome spinosa) pa ju posadite u svom vrtu. Svojim mirisom će martine odbiti i otopina češnjaka i vode kojom ćete prskati biljke koje želite zaštiti.
Raspršivanje otopine češnjaka i vode po biljkama kao prirodni repelent. Slično djeluje i prskanje otopinom različitih eteričnih ulja, primjerice mente ili lavande, a čak i otopina jabučnog octa razrijeđenog u vodi može pomoći. Budite uporni, jer prskanje treba ponavljati redovito, posebno nakon kišnih dana.