kopriva u zaštiti bilja

Kopriva – koristan saveznik u zaštiti bilja

Kopriva (lat. Urtica dioica) je izuzetno korisna u ekološkoj poljoprivredi, jer se koristi kao prirodni pesticid i kao biostimulator koji uspješno djeluje na vitalnost biljaka, čime se smanjuje njihova podložnost napadu bolesti i štetnika. Sadrži tanine, flavonoide, alkaloide, klorofil i sterole koji joj omogućuju djelovanje protiv brojnih štetnika i bolesti, dok u isto vrijeme obogaćuje tlo hranjivim tvarima.

Kopriva je prirodno i učinkovito sredstvo za zaštitu bilja od štetnika i bolesti. Koristeći je u vrtu, možete smanjiti potrebu za kemijskim pesticidima, podržavajući zdravlje biljaka i okoliša. Pravilnom primjenom, kopriva može pomoći u održavanju ravnoteže u vrtu i stimulirati rast biljaka.

Kako djeluje?

Kopriva pomaže u odbijanju štetnika poput lisnih uši, grinja, različitih gusjenica, mrava i puževa. Različiti spojevi sadržani u koprivi, ometaju razvoj štetnika, a mogu djelovati fungicidno protiv gljivičnih bolesti poput plijesni i pepelnice.

Priprema otopine

Za pripremu otopine od koprive sitno nasjeckajte 1 kg svježe koprive i prelijte s 10 litara vode. Idealno je koristiti kišnicu ili barem odstajalu vodu iz koje je ishlapio klor. Ostavite da fermentira 1-2 dana, a zatim procijedite. Pripremljenu otopinu do korištenja spremite u tamnu bocu koju ćete pohraniti na hladnom i tamnom mjestu. Otopinu možete koristiti u koncentraciji 1:10 (1 litra otopine na 10 litara vode) za preventivnu zaštitu. Za jači napad štetnika, razrijedite otopinu u omjeru 1:5.

Primjena

Otopinu prskajte po biljkama u ranim jutarnjim ili večernjim satima, fokusirajući se na donju stranu lista, gdje se štetnici često skrivaju. Redovito prskanje svakih 7-10 dana pomaže u održavanju zdravlja biljaka. Također, otopinu možete koristiti i za zalijevanje tla, čime ćete potaknuti mikroorganizme tla na jaču aktivnost, što će imati učinka na plodnost tla.

Koje biljke možete tretirati?

Kopriva je pogodna za većinu biljaka u vrtu, uključujući povrće (rajčice, paprike, krumpir), voće (jabuke, breskve) i cvijeće (ruže, lavanda). O pripremi ostalih prirodnih pripravaka čitajte OVDJE.